Sklejka a płyta meblowa

Bardzo często otrzymujemy od Was pytania o to z czego wykonane są nasze meble. Po odpowiedzi, że z drewna i ze sklejki otrzymujemy dodatkowe pytanie co to właściwie ta sklejka jest i czy aby nie jest to materiał gorszy niż znana wszystkim płyta meblowa. Czujemy się więc w obowiązku wyjaśnić Wam dlaczego tworzymy meble właśnie ze sklejki a nie z płyty meblowej.

Mówiliśmy już o tym na Insta Stories bodajże latem.

Od razu nadmienię, że nie będę Wam pisać wielkich elaboratów i definicji technicznych, bo takich pełno w internetach znajdziecie.

Na pierwszy ogień jednak parę słów o tym, jak w ogóle są skonstruowane nasze schodki i dlaczego tak właśnie.

Schodki posiadają w standardzie cztery wygodne stopnie, po których wchodzimy na górne łóżko.

W trzech schodkach znajdziecie szufladki do przechowywania. Są one na prowadnicach. Drugi stopień od góry jest wolną, otwartą półeczką, którą również można wykorzystać do przechowywania, np. książek czy gier.

 

Do schodków jest przymocowana solidna poręcz wykonana z kantówek o przekroju 5×5 cm. Jest zabezpieczeniem przy wchodzeniu oraz na samym podeście również zabezpiecza przed wypadnięciem dziecka z góry.

 

Po bokach są dwie półeczki. Jedna większa – specjalnie do przechowywania niewymiarowych przedmiotów, druga troszkę mniejsza.

Dostęp do półek jest zarówno od strony dolnego łóżka, jak i od strony zewnętrznej schodków. Jest bardzo wygodne rozwiązanie.

 

I właśnie schodki są wykonane ze sklejki brzozowej.

O właściwościach sklejki opowie Wam Maciej.

Najpierw różnica pomiędzy sklejką a płytą meblową – wiórową. 

Sklejka składa się w całości z materiału drzewnego. W skrócie są to płaty drewna przekładane/klejone na krzyż o 90 stopni. To daje bardzo dużą wytrzymałość. Zawsze mamy nieparzystą liczbę warstw, a warstwy zewnętrzne są ukierunkowane w tą samą stronę.

 

Natomiast płyta meblowa składa się z kilku warstw wiórów sklejonych ze sobą, one są mocno sprasowane, aby płyta była bardziej twarda. Na zewnątrz płyta wiórowa oklejona jest laminatem w różnych kolorach.

Różnica w kolorach jest taka, że sklejkę możemy pomalować na dowolny kolor z wzornika RAL lub NSC a płyty występują już w określonych kolorach z wzornika producenta. Nie zawsze więc można dobrać ten sam kolor płyty i farby czy lakierobejcy.

 

Kolejna różnica, to krawędzie.

Krawędź płyty wiórowej musi być oklejona laminatem. Krawędzie sklejki po prostu malujemy lub lakierujemy. Dzięki temu eliminujemy ryzyko odklejania się laminatu na krawędziach np. pod wpływem wilgoci z wylanego soczku 😉

 

Kolejna różnica na plus sklejki to wytrzymałość.

Poniżej prezentujemy różnicę w sklejce 15 mm versus płyta 18 mm.

 

 

Mamy nadzieję, że ten praktyczny wpis będzie dla Was pomocny.

Jeśli chcielibyście więcej takich wpisów ukazujących kulisy naszej pracy to będziemy wdzięczni za informację zwrotną w komentarzach, o czym jeszcze chcielibyście posłuchać i poczytać.

Do następnego razu!

Oznaczone , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro